Medal tally, schedule, day eight, Australia gold medals, times, Michelle Jenneke, athletics, Australians in action

LIVE — Australians are competing for gold medals in at least six more events on day eight of the Commonwealth Games as the nation aims to hold off hosts England in Birmingham.

Australia heads into Friday’s afternoon and evening sessions sitting on top of the medal tally with 51 golds — seven more than England — as well as 42 silver and 41 bronze.

And it could be plenty more by the close of the day with at least three medals still on offer in athletics, two in diving and one in artistic gymnastics.

Follow all the action in Birmingham in our live blog below!

FULL MEDAL TALLY LIVE >

DAY 7 WRAP: Gold medal Aussie’s all-time interview gatecrashed; star ‘gutted’ after costly error

Australians are also still in the hunt for wrestling medals in the men’s 65kg (Mustafa Rezaeifar), and men’s 86kg (Jayden Lawrence).

COUNTRY

Australia’s Cedric Dubler headed into the final day of the decathlon sitting in second. Dubler then won the first decathlon event for the night, the 110m hurdles, with a time of 14.20 — good enough for another 949 points. That briefly moved him into a one point lead, which he lost in the discus after a throw of 44.01.

But Dubler roared back by winning the pole vault with a 5.00m attempt that moved him to 6,847 points, 39 ahead of Lindon Victor in second.

Celeste Mucci ran a strong 100m hurdles heat, matching her personal best time of 12.96, which saw her finish third.

comeback star Michelle Jennke was up next and comfortably finished second with a time of 12.63 to go through to the final on Sunday night. The time is the fastest she’s ever run the event, although it does not count as an official PB due to big tailwinds.

In the 1500m women’s heats, Abbey Caldwell other Linden Hall have progressed to the final after finishing inside the top four of their race with times of 4:13.59 and 4:14.08 respectively. Jessica Hull was fourth in her tightly-run heat and has also progressed with a time of 4:16.13.

Michelle Jenneke<b/>comfortably finished second with a time of 12.63 to go through to the final.” attribution=”test” src=”https://content.api.news/v3/images/bin/799a87a437c9b4852e6e80234085c7ab” srcset=”https://content.api.news/v3/images/bin/799a87a437c9b4852e6e80234085c7ab?width=320 320w, https://content.api.news/v3/images/bin/799a87a437c9b4852e6e80234085c7ab?width=640 640w, https://content.api.news/v3/images/bin/799a87a437c9b4852e6e80234085c7ab?width=768 768w”/></amp-img><figcaption class=Michelle Jennekecomfortably finished second with a time of 12.63 to go through to the final.Source: Getty Images

Brooke Buschkuehl easily qualified for the long jump final during the morning session. Needing a jump of 6.75m to automatically progress, Buschkuehl needed just two attempts to reach the mark.

Australia’s Sam Dale also went through, but not without some drama. It appeared Dale had bowed out of the games with two fouls and a jump of just 6.02m. However, she was successful in overrunning a foul call on her second jump which saw her go through with an attempt of 6.35m.

ELSEWHERE

Away from the track, Australia’s hockey roos will have the chance to win a guaranteed medal when they take on India in the semi-final at 5am.

Australia won bronze in the men’s synchronized 3m springboard final with TikTok star Samuel Fricker and Shixin Li posting a total of 374.52.

England’s Anthony Harding and Jack Laugher were clear winners with 438.33, followed by Malaysia’s Gabriel Daim and Muhammad Puteh, who narrowly pipped the Australians with 376.77.

Aussie duo Chris McHugh and Paul Bernettmeanwhile, are through to the semi final of the beach volleyball after downing Sri Lanka 15-9 in a third and final set.

The pair looked shaky in the first set but eventually steadied to secure the result, and keep their dream of defending their 2018 Gold Coast crown alive.

Australia narrowly missed out on a bronze medal in the para mixed pairs B2/B3 lawn bowls with England winning 14-11.

Dennis SCORCHES field to take TT gold | 00:28

You can track the live medal tally for every country here, with key Aussie wins and updates as they happen.

AUSSIES GOING FOR MEDALS ON DAY 8 (all times AEST)

diving

3.05am — women’s 1m springboard final (qualifying at 7.05pm)

4.23am — men’s synchronized 10m platform final

Gymnastics – rhythmic

10.30pm — Individual all-around final

Athletics

4.55am — men’s T53/54 1500m final

6.42am — women’s 3000m steeplechase final

7.15pm – 6.27am — men’s decathlon

hockey

5am ​​— women’s semi-final vs India

De Rozario takes out 1500, makes history | 00:26

LIVE BLOG

Click here if you cannot see the blog below

FULL LIST OF AUSSIES IN ACTION ON DAY 8 (as per AAP News)

COUNTRY (from 7pm AEST)

Women’s Long Jump Qualifying Rounds (Brooke Buschkuehl, Samantha Dale), Men’s Decathlon 110m Hurdles (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Women’s 100m Hurdles Round 1 (Michelle Jenneke, Celeste Mucci), Men’s Decathlon Discus Throw (Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Women’s 1500m Round 1 (Abbey Caldwell, Linden Hall, Jessica Hull), Women’s 4 x 400m Relay Round 1, Men’s 4 x 400m Relay Round 1, Men’s Javelin Throw Qualifying Round, Men’s Decathlon Pole Vault (Cedric Dubler , Daniel Golubovic, Alec Diamond), Men’s Javelin Throw Qualifying Round (Cameron McEntyre), Men’s Shot Put Final, Men’s Triple Jump Qualifying Rounds (Julian Konle), Men’s 200m Semi-finals, Women’s 400m Semi-finals, Men’s Decathlon Javelin Throw ( Cedric Dubler, Daniel Golubovic, Alec Diamond), Men’s 1500m T53 / T54 Final, Women’s 200m Semi-finals, Women’s Triple Jump Final, Men’s 800m Semi-finals, Men’s 400m Semi-finals, Men’s Decathlon 1500m (Cedric Dubler. Daniel Golubovic, Alec Diamond), Wom en’s 3000m Steeplechase Final (Amy Cashin, Brielle Erbacher)

BEACH VOLLEYBALL (from 8pm)

Quarterfinals – Men’s – Australia v TBA (1100 BST 2000 AEST)

SQUASH (from 9pm)

Mixed Doubles Round of 16, Plate Classification, Quarter Finals; Men’s Doubles Round of 16 – Cameron Pilley/Rhys Dowling (AUS) v TBA, Plate Classification; Women’s Doubles Quarter Finals

DIVING (from 7pm, and 3am)

Women’s 1m Springboard Preliminary (Brittany O’Brien, Esther Qin, Georgia Sheehan), Men’s Synchronized 3m Springboard Final (Sam Fricker, Shixin Li), Women’s 1m Springboard Final, Men’s Synchronized 10m Platform Final (Domonic Bedggod, Cassiel Rousseau)

WRESTLING FREESTYLE (from 7.30pm)

Women’s 57kg (Irene Symeonidis), Women’s 62kg, Women’s 68kg, Men’s 65kg (Mustafa Rezaeifar), Men’s 86kg (Jayden Lawrence), Men’s 125kg

BADMINTON (from 8pm)

Round of 16 – Men’s Singles, Women’s Singles, Men’s Doubles, Women’s Doubles – Kaitlyn Ea/Angela Yu (AUS) v Yujia Jin/Jia Ying Crystal Wong (SGP), Hsuan-Yu Wendy Chen/Gronya Somerville (AUS) v Elena Johnson /Chloe Le Tissier (GGY)

TABLE TENNIS (from 6.30pm)

Mixed Doubles Round 3 and Quarterfinals; Men’s Class Semi Finals; Women’s Class Semi Finals; Women’s Singles Round 2; Men’s Doubles Round 3 and Quarterfinals; Women’s Doubles Round 2 – Chunyi Feng/ Yangzi Liu (AUS) v Shanecia Delpesche/Jessica MC Carter (SVG), Minhyung Jee/Jian Fang Lay (AUS) v TBA; Men’s Singles – Dillon Chambers (AUS) v Zhe Yu Clarence Chew (SGP), Finn Luu (AUS) v Sharath Kamal Achanta (IND), Nicholas Lum (AUS) v Javen Choong (MAS)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*